روش اجرایی حمایت از رویدادهای آموزشی- ترویجی-کسب‌وکاری

Last modified: March 27, 2018 (view archived versions)

روش اجرایی حمایت از رویدادهای آموزشی- ترویجی-کسب‌وکاری

 روش اجرایی حمایت از
رویدادهای آموزشی- ترویجی - کسب‌وکاری فناوری نانو

سال تحصیلی 1401-1402


 

   ۱- مقدمه  

ستاد ویژه توسعه فناوری نانو در راستای توسعه فعالیت‌های ترویجی برای دانشجویان، دانش‌آموختگان و محققان علاقه‌مند، از رویدادهای آموزشی، ترویجی و کسب‌کاری مرتبط با فناوری نانو حمایت به عمل می‌آورد. نهادهای ترویجی می‌توانند مطابق با این آیین‌نامه و معیارهای آن اقدام به برگزاری این رویدادها کنند و با ارسال مستندات مربوطه از حمایت‌های موجود بهره‌مند شوند.

    ۲- اهداف

 •   آموزش علوم و فناوری نانو به دانشجویان و محققان علاقه‌مند
 •  آشناسازی جامعه دانشگاهی با کاربردهای فناوری نانو در رشته‌ها و صنایع مختلف
 • ارتقای نگرش جامعه دانشجویی نسبت به توانمندی‌های کشور در حوزه فناوری نانو
 •  ترویج و تبلیغ سیاست‌های حمایتی ستاد نانو و بخش‌های مختلف آن در میان محققان و علاقه‌مندان

   ۳- دامنه کاربرد
۳-۱- کلیه نهادهای ترویجی نانو می‌توانند با برگزاری این رویدادها برای دانشجویان و محققان علاقه‌مند از حمایت‌های این روش اجرایی بهره‌مند شوند.

۳-۲- تمامی دانشجویان، محققان و سایر افراد علاقه‌مند به حوزه علوم و فناوری نانو (در حال تحصیل در دانشگاه یا دارای مدرک دانشگاهی) می‌توانند در این رویدادها شرکت کنند.

۳-۳- رویدادهای آموزشی- ترویجی مشمول حمایت های این روش اجرایی، رویدادهایی هستند که  مدرس آن‌ها از میان افراد عضو شبکه مدرسان انتخاب شده‌اند. این رویدادها در دو دستۀ آموزش فناوری نانو و ترویج کاربردهای فناوری نانو خلاصه می‌شوند. هر یک از این دسته‌ها در ادامه توضیح داده می‌شود.


    ۴- تعاریف و اصطلاحات
ستاد: منظور ستاد ویژه توسعه فناوری نانو است.

بنیاد: منظور بنیاد آموزش فناوری نانو است که متصدی امور ترویج دانشجویی در ستاد است.

سایت آموزش: منظور سایت آموزش فناوری نانو به نشانی nanoeducation.ir است که زیرنظر بنیاد مشغول به فعالیت است.

نهاد ترویجی: منظور گروه‌های دانشجویی، شرکت‌های آموزشی همچنین سایر مؤسسات، نهادها، سازمان‌ها و ارگان‌هایی هستند که اطلاعات خود را در سامانه نهادهای ترویجی ستاد نانو ثبت کرده‌اند و به عضویت این سامانه درآمده‌اند.

مجری: مجری برگزاری رویداد باید یکی از نهادهای ترویجی ثبت‌شده در بانک اطلاعات ستاد نانو باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نهادهای ترویجی می‌توانید به صفحه معرفی نهادهای ترویجی در سایت مراجعه کنید.

کارتابل: منظور سامانه الکترونیکی نهادهای ترویجی به نشانی https://nef.nano.ir/nahad-login است که نهاد ترویجی از طریق آن می‌تواند اطلاعات صفحه معرفی نهاد خود را اصلاح و ویرایش کنند.

شبکه مدرسان: منظور افرادی هستند که عضو شبکه مدرسان فناوری نانو باشند. این افراد در یکی از گروه های زیر قرار می گیرند:

     ۱- افرادی که در آزمون‌های توانمندی تدریس شرکت کرده‌اند و موفق به کسب گواهی توانمندی تدریس (الف، ب یا ج) شده‌اند، به عضویت شبکه مدرسان در می‌آیند. گواهی این افراد باید اعتبار زمانی لازم را داشته باشد. در غیر این صورت از شبکه مدرسان خارج می‌شوند.

     ۲- اعضای هیئت علمی دانشگا‌ه‌ها که به عنوان استاد راهنما حداقل یک پایان‌نامه دانشگاهی را در سیستم حمایت ستاد نانو از پایان‌نامه‌ها ثبت کرده‌اند و بابت آن حمایت دریافت کرده‌اند، حائز شرایط عضویت در شبکه مدرسان هستند و در صورت علاقه‌مندی و ارسال فرم عضویت خود از طریق ایمیل دانشگاهی می‌توانند به عضویت شبکه مدرسان درآیند.
 

  ۵- مسئولیت
مسئولیت اجرای این دستورالعمل بر عهده بنیاد است. همچنین مسئولیت نظارت بر حسن اجرای آن بر عهده کارگروه ترویج و آموزش ستاد است.

    6- روش اجرا
     1-6- انتخاب و بررسی اعتبار مدرس
با توجه به توضیحات بند 3، ضروری است مجری قبل از برگزاری سمینار، با یکی از روش‌های زیر اطلاعات مدرس را بررسی کند و از مورد تأیید بودن وی اطمینان حاصل کند:

1-1-6- مراجعه به لیست شبکه مدرسان به ادرس https://nef.nano.ir/modaresin
2-1-6- دریافت تاییدیه از دبیرخانه نهادهای ترویجی در صورت تمایل به تدریس اعضای هیئت علمی.

6-2 اطلاع رسانی برگزاری رویداد
1-2-6- در صورت تمایل به اطلاع‌رسانی رویداد مشمول حمایت‌های این روش اجرایی از طریق بنیاد، مجری می‌بایست حداقل یک هفته پیش از برگزاری، برگه درج خبر در سایت بنیاد (پیوست 1) را به همراه فایل پوستر طراحی‌شده از طریق کارتابل به مدیر انجمن‌ها و نهادها ارسال کند. خبرهای ارسالی پس از بررسی و تایید، در بخش رویدادهای آموزشی- ترویجی سایت آموزش منتشر می‌شود.
2-2-6- مسئولیت محتوای خبر و برنامه اعلام‌شده برای رویداد، بر عهده مجری است و در صورت اعتراض شرکت‌کنندگان مبنی بر مغایرت، خبرهای بعدی آن مجری در بخش اخبار سایت آموزش درج نخواهد شد.
3-2-6- مجری رویداد (نهاد ترویجی) اجازه ندارد نام و لوگوی ستاد را در پوستر یا سایر اقلام اطلاع‌رسانی، درج کند.

3-6- برگزاری رویداد
در ادامه به انواع رویدادهای آموزشی- ترویجی و رویدادهای کسب‌وکاری و ضوابط برگزاری آنها اشاره شده است.
6-3-1- رویدادهای آموزش فناوری نانو
این رویدادها به دنبال آشناسازی مخاطبان با فناوری نانو و مبانی علمی آن و افزایش آمادگی شرکت‌کنندگان مسابقه ملی فناوری نانو هستند. این رویدادها هم به صورت حضوری هم به صورت غیرحضوری (آنلاین) قابل‌‌برگزاری است.
1-1-3-6- رویدادهای غیرحضوری برای دسترسی بیشتر نهادهای ترویجی به مدرسان نانویی که در نقاط دیگر کشور فعالیت می‌کنند، فراهم شده است. این رویدادها با همکاری بنیاد قابل ‌برگزاری است.
2-1-3-6- رویدادهای آموزش فناوری نانو باید منطبق با یک یا چند مورد از جدول زیر باشد. سایت آموزش در هر یک از سرفصل‌های زیر، مقالات آموزشی را منتشر کرده است و مدرس می‌تواند برای کسب اطلاعات بیشتر به آنان مراجعه کند.
 

جدول 1. دسته‌های رویداد آشنایی با فناوری نانو
ردیف دسته‌های رویداد آشنایی*
1 مفاهیم پایه فناوری نانو و نانو ساختارها
2 روش‌های ساخت و سنتز نانوساختارها
3 روش‌ها و تجهیزات شناسایی و آنالیز

*رویدادهای آموزش فناوری نانو برگزار شده در یکی از سه عنوان فوق دسته‌بندی می‌شوند؛ برای مثال دوره‌ای با عنوان " آشنایی با نانو ساختارها با تمرکز بر گرافن" از طرف دبیرخانه جزو ردیف 1 جدول فوق دسته‌بندی می‌شود.

3-1-3-6- مدرسین دوره موظف هستند در کارگاه به مدت 30 دقیقه، اهداف و بخش‌های مختلف بنیاد، معرفی نهاد ترویجی مجری و مسابقه ملی فناوری نانو را به مخاطبین خود ارائه دهند. بدین منظور یک نمونه پاورپوینت استاندارد تهیه شده است. این فایل از سایت بنیاد آموزش از صفحه حمایت از رویدادها قابل‌دریافت است.
تبصره1: در صورت تمایل نهادهای ترویجی مجری، ارائه بخش 30 دقیقه‌ای معرفی بنیاد و مسابقه ملی فناوری نانو، می‌توانند توسط کارشناسان بنیاد آموزش صورت گیرد.

6-3-2- رویدادهای ترویج کاربردهای فناوری نانو در حوزه‌های هدف
در راستای ترویج کاربرد فناوری نانو و شناسایی علاقه‌مندان و توانمندان این فناوری، بنیاد از رویدادهای ترویجی با موضوع کاربردهای فناوری نانو در رشته‌های دانشگاهی حمایت می‌کند.
1-2-3-6- این رویدادها به صورت حضوری یا غیر حضوری برگزار می‌شوند.
2-2-3-6-چند نمونه از عناوین رویدادهای ترویج کاربرد فناوری نانو به صورت زیر است:
 
جدول2.  نمونه عنوان پیشنهادی رویدادهای کاربرد
ردیف نمونه عنوان پیشنهادی رویدادهای کاربرد
1 کاربرد فناوری نانو در حوزه‌ پزشکی و سلامت
2 کاربرد فناوری نانو در‌ مهندسی نساجی
3 کاربرد فناوری نانو در مهندسی برق‌
4 کاربرد فناوری نانو در مهندسی مواد‌
5 و... (سایر رشته‌های مرتبط)

3-2-3-6- سر فصل‌های رویدادهای ترویج کاربردهای فناوری نانو، می‌بایست موارد زیر را دربرگیرد:
 1. آشنایی با مفاهیم فناوری نانو
 2. کاربردهای فناوری نانو و مبانی علمی آن در حوزه موردنظر
 3. بررسی محصولات، تجهیزات و شرکت‌های فعال حاصل از محققان حوزه موردنظر
 4. بررسی مقالات و روند تحقیقات در حوزه موردنظر
 5. بررسی وضعیت ایران از حیث کاربرد نانو در حوزه موردنظر
4-2-3-6- مدرسین دوره موظف هستند در کارگاه به مدت 30 دقیقه، اهداف و بخش‌های مختلف بنیاد، معرفی نهاد ترویجی مجری و مسابقه ملی فناوری نانو را به مخاطبین خود ارائه دهند. بدین منظور یک نمونه پاورپوینت استاندارد تهیه شده است. این فایل از سایت بنیاد آموزش از صفحه حمایت از رویدادها قابل‌دریافت است.
تبصره2: در صورت تمایل نهادهای ترویجی مجری، ارائه بخش 30 دقیقه‌ای معرفی بنیاد و مسابقه ملی فناوری نانو، می‌توانند توسط کارشناسان بنیاد آموزش صورت گیرد.

6-3-3- رویدادهای کسب‌و‌کاری  و کارآفرینی مرتبط به حوزه فناوری نانو
کارآفرینی یکی از راه‌های توسعه و پیشرفت در دنیای کنونی و از مهم‌ترین منابع نوآوری و اشتغال‌زایی در عصر جدید به شمار می‌رود. فناوری نانو پتانسیل کاربردی زیادی در بخش‌های مختلف دارد که می‌تواند بستری برای کارآفرینی متخصصان و فارغ التحصیلان در این زمینه باشد. از این رو ستاد ویژه توسعه فناوری نانو از این نوع رویدادها با هدف ترویج گفتمان توسعه فناوری حمایت به عمل می‌آورد. این رویدادها هم به صورت حضوری هم به صورت غیرحضوری (آنلاین) قابل‌‌برگزاری است.
1-3-3-6- سر فصل‌های رویدادهای کسب‌وکاری فناوری نانو، می‌بایست موارد زیر را دربرگیرد:
 1. کارآفرینی ، نوآوری و راه‌اندازی کسب و کار
 2. ویژگی‌های یک فرد یا تیم کارآفرین
 3. تجاری‌سازی دانش و فرصت‌های شکل‌گیری فناوری
 4. معرفی برنامه توسعه فناوری نانواستارت‌آپ
 5. آشنایی با توانمندی‌های و محصولات ساخت ایران
2-3-3-6- مدرسین دوره موظف هستند در کارگاه به مدت 30 دقیقه، اهداف و بخش‌های مختلف بنیاد، معرفی نهاد ترویجی مجری و مسابقه ملی فناوری نانو را به مخاطبین خود ارائه دهند. بدین منظور یک نمونه پاورپوینت استاندارد تهیه شده است. این فایل از سایت بنیاد آموزش از صفحه حمایت از رویدادها قابل‌دریافت است.
تبصره2: در صورت تمایل نهادهای ترویجی مجری، ارائه بخش 30 دقیقه‌ای معرفی بنیاد و مسابقه ملی فناوری نانو، می‌توانند توسط کارشناسان بنیاد آموزش صورت گیرد.

6-4- گواهی پایان دوره
در رویدادهای آموزش فناوری نانو و ترویج کاربردهای فناوری نانو، نهاد ترویجی می‌تواند بنا به صلاحدید نسبت به ارائه گواهی پایان‌دوره از جانب خود یا سازمان بالادستی خود یا بنیاد اقدام کنند. نهاد ترویجی می‌تواند با برگزاری آزمون پایان‌دوره تحت نظارت سایت آموزش، نسبت به ارائه گواهی پایان‌دوره بنیاد آموزش فناوری نانو اقدام کند. نهادهای ترویجی علاقه‌مند می‌توانند جهت آشنایی با شرایط و کسب اطلاعات بیشتر با کارشناس شبکه نهادهای ترویجی  09025555472-02166530423 تماس حاصل نمایند.

6-5- مدت زمان رویداد و تعداد شرکت کندگان
مدت زمان برگزاری رویدادها و تعداد شرکت‌کنندگان بر میزان حمایت‌های اعطایی ستاد تاثیر مستقیم دارد. برای دریافت حمایت، مقادیر زمانی و تعداد شرکت‌کنندگان باید در بازه ذکرشده در جدول زیر قرار داشته باشد.
 
جدول 3. مدت زمان برگزاری رویداد و تعداد شرکت‌کنندگان آن
ردیف سرفصل محتوا حداقل زمان (ساعت) حداقل نفر حداکثر نفر
1 رویدادهای آموزش فناوری نانو 2 30 200
2 رویدادهای ترویج کاربرد فناوری نانو 2 30 200
3 رویدادهای کسب‌و‌کاری فناوری نانو 2 30 200

  ۷- شرایط دریافت حمایت

حمایت به تعداد شرکت‌کنندگان یکتا در هر نوع رویداد مطابق با جدول زیر تعلق می‌گیرد.
 
جدول4. دفعات حضور شرکت کنندگان یکتا در هر نوع رویداد
ردیف نوع رویداد حداکثردفعات حضور شرکت‌کننده یکتا جهت حمایت
1 رویدادهای آموزش فناوری نانو *3
2 رویدادهای ترویج کاربرد فناوری نانو 1
3 رویدادهای کسب‌و‌کاری فناوری نانو 1

* فقط در صورتی که فرد یکتا در 3 دوره متفاوت از جدول 1 شرکت کند، حمایت به‌ازای آن فرد تعلق می‌گیرد. در غیر این صورت حمایت به فرد مذکور برای چند بار شرکت در دوره‌های رویداد آموزشی با دسته‌بندی مشابه تعلق نخواهد گرفت. ملاک تشخیص فرد یکتا از روی کدملی آن شخص می‌باشد.

به طور مثال اگر نهادی به ازای فردی یکتا برای دوره " آشنایی با نانو ساختارها با تمرکز بر گرافن" حمایت دریافت کند، نهاد به ازای همان فرد، برای دوره " آشنایی با نانو ساختارها با تمرکز بر نانولوله‌ها" نمی‌تواند حمایتی دریافت کند؛ اما برای دوره‌های سایر دسته‌های رویداد آموزش فناوری نانو بلامانع است.

   ۸- مبلغ حمایت تشویقی

مبلغ حمایت تشویقی برای رویدادهای آموزش فناوری نانو و ترویج کاربرد فناوری نانو متناسب با مدت زمان برگزاری دوره و تعداد شرکت‌کنندگان آن است. این مبلغ با توجه به رابطه زیر محاسبه می‌شود:
مبلغ حمایت تشویقی=  C × D × E × F × ( B+ (A×p))
منظور از p تعداد افراد حاضردر دوره و منظور از t (در جدول شماره 6) زمان دوره برحسب ساعت است. ضرایب A و B مطابق با جدول زیر محاسبه می‌شوند:
 
جدول 5. مقادیر ضریب A (ریال)
نوع رویداد ضریبA  (ریال)
آموزش فناوری نانو 85.000
ترویج کاربرد فناوری نانو 65.000
کسب و کاری فناوری نانو 65.000
 
جدول 6. مقادیر ضریب B (ریال)
رویداد آموزش فناوری نانو 4 ≥ t ≥ 2 t > 4
3.500.000 4.500.000
رویداد ترویج کاربرد فناوری نانو 4 ≥ t ≥ 2 t > 4
3.500.000 4.500.000
رویداد کسب‌و‌کار فناوری نانو 4 ≥ t ≥ 2 t > 4
3.500.000 4.500.000


 
جدول 7. مقادیر ضرایب C  و D و  Eو F
ضریب عنوان ضریب مقادیر ضریب
C برگزاری نظرسنجی در صورت برگزاری نظرسنجی و براساس میزان رضایت مخاطبان دوره، این ضریب حداکثر 1/1 خواهد شد و در صورت عدم برگزاری نظرسنجی این ضریب 1 محاسبه خواهد شد.
D برگزاری آزمون و اعطای گواهی در صورت اعطای گواهی حضور، ضریب 1 و در غیر این صورت ضریب 0/9 اعمال می‌گردد. در صورتی که آزمون پایان‌دوره برگزار شود و به جای گواهی حضور، گواهی پایان‌دوره اعطا شود ضریب 1/1 اعمال می‌گردد.
 E ضریب برگزاری آنلاین/ حضوری در صورت برگزاری رویداد حضوری، ضریب 1 و در صورت برگزاری رویداد آنلاین ضریب 0/8 اعمال می‌گردد. در صورتی که قسمتی از رویداد برگزارشده به صورت حضوری و قسمتی به صورت آنلاین برگزار شود، ضریب نهایی از رابطه زیر محاسبه می‌شود: (منظور از T نسبت زمانی بخش آنلاین به کل زمان رویداد است)
E = 1 – (0/2 × T)

 
F ضریب معرفی بنیاد و نهاد این ضریب بر اساس کیفیت بخش معرفی بنیاد و نهاد، از 0/7 تا 1 محاسبه می‌گردد؛ یعنی در صورت عدم معرفی بنیاد در هر دوره این ضریب برابر با 0/7 خواهد شد. لازم به ذکر است ارزیابی کیفیت معرفی بر عهده دبیرخانه می‌باشد.

1-8- در صورتی که مقدار p گزارش‌شده توسط نهاد ترویجی بیش از حداکثر مقدار عنوان‌شده در بخش 6-5 باشد حداکثر مقدار عنوان‌شده در روش اجرایی لحاظ خواهد شد.
2-8- شایان ذکر است که مدت زمان دوره با استناد به فایل صوتی یا تصویری و تعداد شرکت‌کنندگان با استناد به لیست شرکت‌کنندگان دوره محاسبه می‌شود.

   ۹- ارسال درخواست و دریافت حمایت

مستندات موردنیاز برای ارزیابی رویدادهای آموزشی-ترویجی در جدول زیر عنوان شده‌اند:
 
جدول 8. مستندات موردنیاز برای دریافت حمایت
عنوان مستند توضیح مستند
فایل صوتی یا تصویری دوره نهاد ترویجی باید نسبت به ضبط صوتی یا تصویری دوره به صورت کامل اقدام کند و فایل نهایی را ارسال کند.
عکس از دوره حداقل 5 عکس از دوره حضوری ارسال شود که در آن تمامی شرکت‌کنندگان رویداد دیده شوند. بابت دوره آنلاین نیز عکس از بستر آنلاین
فایل ارائه مدرس حتما فایل ارائه مدرس در فرمت پاورپوینت یا پی‌دی‌اف ارسال شود.
سوالات آزمون و نمونه گواهی حضور یا پایان‌دوره در صورت برگزاری آزمون و اعطای گواهی حتما سوالات در فرمت فایل ورد و گواهی در فرمت عکس ارسال شود.
افراد دوره اسامی تمامی افراد شرکت‌کننده در رویداد باید در مستندات رویداد بارگذاری شود. یک فایل تمپلیت برای گزارش اسامی شرکت‌کنندگان به آیین‌نامه الحاق شده است. پیشنهاد می‌شود اطلاعات شرکت‌کنندگان در رویداد از طریق فرم‌های اینترنتی از افراد برای سهولت کار رابط دریافت شود.
نظرسنجی مطابق با فرایند ذکر شده نهادهای ترویجی می‌توانند از پیوست 4 برای برگزاری نظرسنجی استفاده کنند در غیر این صورت مستندات برگزاری نظرسنجی را باید به صورت کامل در اختیار دبیرخانه قراردهند.


 1-9- نهادهای ترویجی باید برگه درخواست حمایت از رویدادهای آموزشی، ترویجی و کسب‌و کاری (پیوست 2) را دریافت و تکمیل کنند. پس از آن این برگه را به همراه سایر مستندات برای دبیرخانه نهادهای ترویجی ارسال کند. پس از بررسی‌های صورت‌گرفته مبلغ نهایی حمایت از طریق مسئول مربوطه به اطلاع نهاد خواهد رسید. مبالغ حمایت تشویقی در پایان هر فصل به حساب رابط نهاد واریز خواهد شد. شایان ذکر است رویدادهایی که پس از جمع‌بندی گزارش مالی هر فصل، به بنیاد گزارش می‌شوند در فصل بعد مورد بررسی قرار خواهند گرفت.


 

  ۱۰- ارتباط با بنیاد آموزش فناوری نانو

در صورت بروز هرگونه مشکل، سوال یا اعتراض با ما تماس حاصل فرمایید.
 • ارتباط در ساعات اداری از طریق تلفن: ۶۶530423-021
 • ارتباط در ساعات غیراداری از طریق پیام‌رسان: 09025555472
 • پیام رسان: @nsgadmin


 


دانلود فایل آیین‌نامه حمایت از رویدادهای آموزشی-ترویجی-کسب‌و‌کاری
 


دانلود فایل ارائه بنیاد آموزش در ابتدای رویداد