مسابقه ملی فناوری نانو

Last modified: March 27, 2018 (view archived versions)

مسابقه ملی فناوری نانو

مسابقه ملی فناوری نانو بزرگترین رقابت دانشجویی در حوزه فناوری نانو است که هر ساله توسط ستاد ویژه توسعه فناوری نانو در سطح دانشگا‌ه‌های کشور برگزار می‌شود. تا به حال 12 دوره از این مسابقه برگزار شده است و بطور میانگین سالانه ۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰ نفر از علاقه‌مندان را به خود جذب کرده است. این مسابقه به صورت تئوری و عملی در سه مرحله (آنلاین و حضوری)، در مراکز استان کشور برگزار می‌گردد. هدف از برگزاری این مسابقه به شرح است:
  • ایجاد بستر شناخت فناوری نانو برای دانشجویان به کمک ابزار رقابت
  • شناسایی و تقدیر از نخبگان علم نانو در کشور و حمایت از آنان در راستای توسعه محصول و حل نیازهای صنایع کشور به کمک فناوری نانو
  • همکاری با جامعه دانشگاهی برای ترویج و آموزش فناوری نانو در سطح دانشگاه‌ها
  • معرفی ستاد نانو و ابزارهای حمایتی آن به دانشگاهیان از طریق مسابقه ملی نانو
برگزیدگان مسابقه ملی فناوری نانو در برنامه‌ای با نام نانواستارت‌آپ شرکت می‌کنند و ازین طریق شانس تجاری‌سازی اید‌ه‌های صنعتی خود در حوزه فناوری نانو را بدست می‌آورند. ستاد نانو تحت قالب این برنامه از تیم‌های فناور نوپا حمایت مادی و معنوی به عمل می‌آورد. با توجه به اینکه هدف نانواستارت‌آپ حل معضلات مهم کشور است، تم موضوعی این برنامه در حال حاضر حوزه آب و پساب است تا محققان بتوانند با توسعه طرح خود به کشور در زمینه تصفیه آب و پساب، ساخت حسگر در کاربردهای مختلف مربوط به این حوزه صنعتی و ... یاری رسانند.
 
سیزدهمین مسابقه ملی فناوری نانو

ستاد ویژه توسعه فناوری نانو در راستای تحقق اهداف ترویجی و آموزشی تدوین‌شده در سند راهبردی فناوری نانو، اقدام به برگزاری مسابقه ملی فناوری نانو کرده است. این مسابقه بزرگترین رقابت علمی در حوزه فناوری نانو است که هر ساله توسط کارگروه ترویج و آموزش عمومی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو با حضور هزاران نفر از علاقه‌مندان به فناوری نانو برگزار می‌شود. سیزدهمین مسابقه ملی فناوری نانو در تابستان سال 1403 برگزار خواهد شد. این مسابقه علاوه بر ایجاد رقابت میان شرکت‌کنندگان، زمینه را برای اخذ گواهي توانمندي تدريس و اخذ مجوز شرکت در نانواستارتاپ فراهم می‌کند.