آیین‌نامه حمایتی و رقابتی نهادهای ترویجی

Last modified: March 27, 2018 (view archived versions)

آیین‌نامه حمایتی و رقابتی نهادهای ترویجی

آیین‌نامه حمایتی و رقابتی نهادهای ترویجی

در حوزه علوم و فناوری نانو

سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹


 

 مقدمه
ستاد ویژه توسعه فناوری نانو در راستای توسعه فعالیت‌های ترویجی برای دانشجویان، دانش‌آموختگان و محققان علاقه‌مند، از فعالیت‌های نهادهای ترویجی در حوزه‌های مختلف حمایت خواهد کرد و همچنین از آثار برگزیده تقدیر به عمل خواهد آورد. این آیین‌نامه شامل 4 بخش، حمایت از آثار رسانه‌ای، تقدیر از تجارب نو، حمایت از مسابقات دانشجویی و ارزیابی نهاد ترویجی برتر است که در ادامه به توضیح هر بخش پرداخته خواهد شد.


   اهداف

  • آموزش علوم و فناوری نانو به دانشجویان و محققان علاقه‌مند
  • آشناسازی جامعه دانشگاهی با کاربردهای فناوری نانو در رشته‌ها و صنایع مختلف
  • ارتقای نگرش جامعه دانشجویی نسبت به توانمندی‌های کشور در حوزه فناوری نانو
  • ترویج و تبلیغ سیاست‌های حمایتی ستاد نانو و بخش‌های مختلف آن در میان محققان و علاقه‌مندان
 
 دامنه کاربرد
  • کلیه نهادهای ترویجی نانو می‌توانند با فعالیت‌های آموزشی-ترویجی در این آیین‌نامه‌ها شرکت کنند.
  • تمامی دانشجویان، محققان و سایر افراد علاقه‌مند به حوزه علوم و فناوری نانو (در حال تحصیل در دانشگاه یا دارای مدرک دانشگاهی) می‌توانند از این فعالیت‌ها بهره ببرند.

   تعاریف و اصطلاحات
ستاد: منظور ستاد ویژه توسعه فناوری نانو است.
بنیاد: منظور بنیاد آموزش فناوری نانو است که متصدی امور ترویج دانشجویی در ستاد است.
نهاد ترویجی: منظور گروه‌های دانشجویی، شرکت‌های آموزشی همچنین سایر مؤسسات، نهادها، سازمان‌ها و ارگان‌هایی هستند که اطلاعات خود را در سامانه نهادهای ترویجی ستاد نانو ثبت کرده‌اند و به عضویت این سامانه درآمده‌اند.

 
   مسئولیت
مسئولیت اجرای این دستورالعمل بر عهده بنیاد است. همچنین مسئولیت نظارت بر حسن اجرای آن بر عهده کارگروه ترویج و آموزش ستاد است.

 

   ارتباط با بنیاد آموزش فناوری نانو

ارتباط با بنیاد آموزش فناوری نانو از طریق راه‌های ارتباطی زیر امکان‌پذیر است.

ارتباط در ساعات اداری از طریق تلفن: ۶۶۵۱۰۱۳۲-۰۲۱

ارتباط در ساعات غیراداری از طریق پیام‌رسان واتساپ و تلگرام: ۰۹۰۲۵۵۵۵۴۷۲

  ارتباط از طریق ایمیل: Nsg@nano.ir

 

   نحوه ارسال آثار

متقاضیانی که عضو شبکه نهادهای ترویجی ستاد نانو نیستند ابتدا باید به عضویت نهادهای ترویجی در آیند. پس از آن باید مستندات و فرم‌های مربوطه را از طریق راه‌های ارتباطی با دبیرخانه بنیاد آموزش نانو ارسال کنند. ابتدا باید طبق راهنمای موجود در اینجا به عضویت نهادهای ترویجی در آیند.


  ثبت‌نام در شبکه نهادهای ترویجی نانو
شبکه نهادهای ترویجی نانو شامل: گروه‌های دانشجویی، شرکت‌های آموزشی و همچنین سایر موسسات، نهادها، سازمان‌ها و ارگان‌هایی است که به دنبال آموزش و ترویج فناوری نانو در سطح دانشجویان، محققان و عموم مردم هستند. نهادها باید برای برقراری ارتباط و دریافت هرگونه حمایت تشویقی و شرکت در برنامه‏‌های ستاد نانو، شخصی را به عنوان رابط نهاد به ستاد نانو معرفی کنند. ارتباط بین ستاد نانو و نهاد ترویجی و پیگیری تمامی فعالیت‌های نهاد ترویجی از طریق رابط نهاد انجام می‌شود. متقاضیان طبق راهنمای موجود در قسمت قبل به عضویت نهادهای ترویجی درآیند. فرم معرفی‌نامه نهاد ترویجی در پیوست 1 قابل دریافت است. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره ثبت نهاد ترویجی با بنیاد آموزش فناوری نانو تماس حاصل نمائید.

   مدارک موردنیاز برای درخواست

* تکمیل فرم مشخصات مرتبط با محور مورد نظر در بخش حمایت از آثار رسانه‌ای (فرم مشخصات)          
ارسال مستندات الکترونیکی آثار رسانه‌ای (نسخه الکترونیک نشریه، فایل کلیپ/انیمیشن/پادکست، آدرس وب‌سایت و رسانه‌های اجتماعی) به همراه فرم به ایمیل دبیرخانه

* تکمیل فرم گزارش تجارب نو و ارسال آن به ایمیل دبیرخانه( فرم گزارش)
* ارسال مستندات و آیین نامه مسابقه دانشجویی به ایمیل دبیرخانه
* ارسال گزارش فعالیت‌های نهاد ترویجی به ایمیل دبیرخانه

  

   زمان ارسال، داوری و تقدیر از آثار برگزیده

متقاضیان می‌توانند از ابتدای آذرماه ۱۳۹۹ تا پایان تیرماه ۱۴۰۰ نسبت به ارسال  آثار و طرح‌های خود اقدام نمایند. فرآیند داوری در تابستان ۱۴۰۰ انجام می‌شود. مراسم تقدیر از آثار نیز در سال ۱۴۰۰ برگزار خواهد شد.


۱- حمایت از آثار رسانه‌ای دانشجویی:
در راستای حمایت از فعالیت‌های رسانه‌ای دانشجویی در حوزه علوم و فناوری نانو، کارگروه ترویج و آموزش ستاد ویژه توسعه فناوری نانو در نظر دارد هر ساله طی فراخوانی طرح‌های منتخب و برتر دانشجویی را شناسایی و جوایزی را به آنان اعطا کند. محورهای این فراخوان شامل موارد زیر است:

۱- نشریات دانشجویی علمی- آموزشی- ترویجی
۲- انیمیشن یا کلیپ یا پادکست علمی-آموزشی- ترویجی
۳- وب‌سایت علمی- آموزشی- ترویجی
۴- رسانه‌های اجتماعی در قالب گروه یا کانال

تمامی دست‌اندرکاران طرح‌های بالا باید مشغول به تحصیل باشند. مخاطبان می‌توانند در هر یک از محورهای بالا حداکثر ۲ طرح ارسال کنند.

۱-۱- نحوه ارزیابی آثار
هر یک از آثار ارسالی طبق معیارهای آیین‌نامه توسط کمیته داوری تخصصی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. معیارهای ارزیابی در محورهای جشنواره به شرح زیر است:

 
سهم یا درصد معیار در نمره کل معیار ارزیابی محور ردیف
۲۰ درصد کیفیت علمی-آموزشی-ترویجی محتوا نشریات ۱
۲۰ درصد خلاقیت و نوآوری
۲۰ درصد کیفیت گرافیکی و فنی
۲۰ درصد اصالت کار
۲۰ درصد میزان نشر
۲۰ درصد کیفیت علمی-آموزشی-ترویجی محتوا انیمیشن و کلیپ ۲
۲۰ درصد خلاقیت و نوآوری
۲۰ درصد کیفیت گرافیکی و فنی
۲۰ درصد ا صالت کار
۲۰ درصد میزان نشر
۲۰ درصد کیفیت علمی-آموزشی-ترویجی محتوا وب‌سایت ۳
۲۰ درصد خلاقیت و نوآوری
۲۰ درصد کیفیت گرافیکی و فنی
۲۰ درصد اصالت کار
۲۰ درصد میزان بازدید
۲۰ درصد کیفیت علمی-آموزشی-ترویجی محتوا رسانه‌های اجتماعی ۴
۲۰ درصد خلاقیت و نوآوری
۲۰ درصد کیفیت گرافیکی و فنی
۲۰ درصد اصالت کار
۲۰ درصد تعداد اعضا و فعالیت محتوای ترویجی

حداقل شرایط داوری این آثار به شرح زیر است:
نشریات:
نشریات باید در شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های نهاد نشر داده شود و همچنین در گروه نهادهای ترویجی قرار گیرد، در غیر این صورت از پروسه داوری حذف خواهد شد.
انیمیشن، کلیپ و پادکست: این آثار نیز باید در شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های نهاد نشر داده شود و همچنین در گروه نهادهای ترویجی قرار گیرد، در غیر این صورت از پروسه داوری حذف خواهد شد.
وب‌سایت: نشر حداقل ۴ پست در ماه
رسانه‌های اجتماعی: نشر حداقل ۱۰ پست در ماه

 
  ۱-۲- جوایز

به سه برگزیده نخست در هر یک از محورهای جشنواره به ترتیب مبلغ ۲۵ میلیون ریال، ۲۰ میلیون ریال و ۱۵ میلیون ریال جایزه نقدی تعلق می‌گیرد. همچنین به پنج برگزیده اول در هر محور لوح تقدیر از طرف ستاد ویژه توسعه فناوری نانو تعلق خواهد گرفت.     

۲- تقدیر از تجارب نو در حوزه ترویج و آموزش نانو
آموزش و ترویج فناوری‌های نوین بایستی همواره با ایده‌های خلاقانه و نو همراه باشد. در راستای حمایت از به کارگیری خلاقیت و ابتکار در حوزه فعالیت‌های ترویجی-آموزشی، کارگروه ترویج و آموزش ستاد ویژه توسعه فناوری نانو در نظر دارد از برنامه‌های خلاقانه و نو (تجارب نو) در حوزه آموزش و ترویج فناوری نانو تقدیر به عمل آورد.
در این راستا، گزارشی اجرایی از روند اجرای برنامه و نتایج آن از تمامی متقاضیان دریافت می‌شود و تجربیات برگزیده حائز دریافت جایزه خواهند گردید. منظور از تجارب نو فعالیت‌هایی است که از منظر هدف و ماهیت، خلاقانه و نو باشند. این فعالیت‌ها نباید جزئی از موارد زیر باشند حتی در صورتی که رویکرد اجرایی یا موضوع آنان با آنچه مرسوم است تفاوت داشته باشد.

* برگزاری سمینار و کارگاه آموزشی
برپاسازی میز و نمایشگاه
آثار رسانه‌ای شامل وب‌سایت، شبکه اجتماعی، کلیپ، نشریه و پادکست
تور و بازدید از مراکز تحقیقاتی یا صنعتی
حلقه‌های مطالعاتی و تبادل نظر
گروه‌های آموزشی
مسابقه دانشجویی (جورچین یا نانوجدول، رنگ آمیزی نانویی، عکاسی، خلاصه‌نویسی، مقاله‌خوانی، کتابخوانی، کوئیز)
آزمایشات نانویی
رادیو نانو
ربات
مصاحبه و گپ
 
۲-۱- جامعه هدف
مخاطبان می‌توانند حداکثر ۳ تجربه نو را به دبیرخانه ارسال کنند. جامعه هدف در فعالیت‌های موردنظر بایستی دانشجویان، فارغ‌التحصیلان یا محققان علاقه‌مند (بجز دانش‌آموزان) باشند.


۲-۲- نحوه ارزیابی آثار
هر یک از آثار ارسالی طبق معیارهای داوری توسط کمیته تخصصی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. معیارهای ارزیابی در جدول زیر عنوان شده است:
 
سهم یا درصد معیار در نمره کل معیار ارزیابی ردیف
۲۰ امتیاز (درصد) خلاقیت ۱
۲۰ امتیاز (درصد) اهداف و کیفیت دستیابی به آنان ۲
۴۰ امتیاز (درصد) کیفیت اجرا ۳
۲۰ امتیاز (درصد) گزارش مکتوب و پوستر ۴
۱۰ امتیاز تشویقی (درصد) بازتاب برنامه در رسانه‌های جمعی ۵

۲-۳- جوایز
پس از فرآیند  داوری، به ۵ تجربه برگزیده لوح تقدیر و جوایز نقدی تعلق خواهد گرفت. با توجه به این که هر نهاد ترویجی می‌تواند حداکثر ۳ تجربه را برای دبیرخانه ارسال کند، در صورتی که هر نهاد ترویجی بیش از یک مقام را از آن خود کند، تنها بهترین مقام آن در نظر گرفته خواهد شد. جوایز نقدی مطابق با جدول زیر به برگزیدگان تعلق می‌گیرد:
 

جایزه نقدی برگزیده ردیف
۲۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال رتبه اول ۱
۱۷.۰۰۰.۰۰۰ ریال رتبه‌های دوم و سوم ۲
۱۵.۰۰۰.۰۰۰ ریال رتبه‌های چهارم و پنجم ۳

۳- حمایت از مسابقات دانشجویی ترویج فناوری نانو
با توجه به اهمیت و تاثیر مسابقات و رویدادهای علمی در شناساندن و ترویج علوم، بنیاد آموزش فناوری نانو در راستای اهداف ترویجی و آموزشی نانو از مسابقات دانشجویی که توسط نهادهای ترویجی در حوزه ترویج و آموزش نانو برگزار شود حمایت مادی و معنوی به عمل می‌آورد.
محوریت مسابقات، ترویج دانشگاهی فناوری نانو است. هر نهاد ترویجی می‌تواند چندین مسابقه را در بازه زمانی تعیین‌شده آیین‌نامه‌ برگزار نماید و بابت جوایز مسابقه از بنیاد آموزش فناوری نانو حمایت دریافت کند.

۳-۱- نوع مسـابقه
مسابقه به صورت تیمی یا انفرادی قابل اجرا است. افراد شرکت‌کننده در مسابقه باید در زمان شرکت در مسابقه، دانشجو باشند.

۳-۲- حمایت از جوایز
بنیاد آموزش فناوری نانو تا سقف ۱۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال (یک میلیون تومان)  بابت مجموع جوایز نفرات برتر هر مسابقه حمایت می‌کند. جوایز مسابقه به تمام اعضای تیم‌های اول، دوم و سوم یا نفرات اول، دوم و سوم انفرادی تعلق می‌گیرد. نهادهای ترویجی جهت دریافت حمایت می‌بایست پیش از برگزاری مسابقه، آیین‌نامه و نحوه برگزاری مسابقه را به بنیاد ارسال کرده و پس از تایید بنیاد از حمایت‌های آن استفاده خواهند کرد. همچنین پس از ارسال اسامی برگزیدگان مسابقه، بنیاد نسبت به پرداخت جوایز به برگزیدگان اقدام خواهد کرد.

۳-۳- نحوه اجرا
ایجاد هماهنـگی‌های لازم جهت برگزاری مسابقات با رابط نهاد ترویجی می‌باشد.
اگر مسابقه به گونه‌ای باشد که نیاز به داوری علمی و تخصصی داشته باشد، بنیاد آموزش فناوری نانو می‌تواند داوری مسابقه را بر عهده بگیرد.
با توجه به اینکه مسابقه دارای آزمون باشد، با هماهنگی سایت آموزش فناوری نانو آزمون مسابقه مورد نظر روی سایت آموزش فناوری نانو قابل اجرا می‌باشد.

۳-۴- ارسال مستندات
رابط نهاد ترویجی تا یک هفته پس از برگزاری مسابقه فرصت دارد که مستندات مسابقه برگزار شده را به دبیرخانه بنیاد آموزش فناوری نانو ارسال کند.

۴- ارزیابی نهاد ترویجی برتر
ستاد ویژه توسعه فناوری نانو در راستای حمایت از فعاليت‌های ترویجي و آموزشي فناوری نانو، نهادهای ترویجي که در برگزاری آیین‌نامه‌های حمایت از رویدادها، جشنواره آثار رسانه‌ای دانشجویی، جشنواره تقدیر از تجارب نو و حمایت از مسابقات دانشجویی مشارکت و فعالیت داشته باشند را  مورد ارزیابی قرار می‌دهد و از نهادهای برتر مشارکت‌کننده تقدیر به عمل می‌آید.

۴-۱- نحوه اجرا
براساس گزارش عملکرد نهادها، بنیاد آموزش فناوری نانو با توجه به امتیازهایی که برای هر عملکرد نهادها در نظر گرفته است، سه نهاد برتری که بیشترین امتیاز را کسب کنند مشخص کرده و از آن‌ها تقدیر خواهد کرد.

۴-۲- جایزه
بعد از معرفی سه نهاد ترویجی برتر، از آن‌ها تقدیر شده و به پاس فعالیت‌های این نهاد‌ها در حوزه فناوری نانو به آن‌ها تندیس نهاد برتر سال اهدا خواهد شد.

 


دانلود فایل آیین‌نامه حمایتی و رقابتی