شیوه نامه هفته نانو

Last modified: March 27, 2018 (view archived versions)

شیوه نامه هفته نانو
شیوه‌نامه اجرایی هفته نانو سال 1401
 
1-مقدمه
به منظور آشنایی هرچه بیشتر دانشجویان و جامعه دانشگاهی با فناوری نانو، بنیاد آموزش فناوری نانو در نظر دارد یک هفته خاص از سال را برای ترویج و آموزش متمرکز فناوری نانو در دانشگاه‌ها تعیین کند. در طول این هفته نهادهای ترویجی می‌توانند به برگزاری متمرکز برنامه‌های ترویجی و آموزشی متنوع از حمایت‌های بنیاد آموزش نانو بهره‌مند شوند. پس از دوسال وقفه در برگزاری این رویداد به دلیل شیوع ویروس کرونا و غیرحضوری‌شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی کشور، زمان این رویداد 24 الی 29 اردیبهشت‌ماه 1401می‌باشد.
محوریت فعالیت‌ گفته‌شده باید در راستای ترویج و جذب افراد به سمت فناوری نانو از طریق رقابت در مسابقه ‌ملی و یا رویدادهای ترویجی باشد.
هر نهاد ترویجی می‌تواند با توجه به ظرفیت‌های حوزه محل فعالیت خود در راستای آشنایی بیشتر افراد عمل کرده و این آزادی عمل به نهادها داده شده که فعالیت خود را با توجه به برنامه‌ها و زمان‌بندی دانشگاه و حوزه فعالیت خود تنظیم کند و از حمایت‌های ستاد نانو در اجرایی کردن ایده‌های خود در این هفته بهره‌مند شوند.

 
2-مخاطبان
مخاطبان این شیوه‌نامه، نهادها ترویجی و مروجان فناوری نانو هستند و مخاطبان اصلی این طرح تمامی علاقه‌مندان به حوزه فناوری نانو در سراسر کشور می‌باشند.
نهادهای ترویجی علاقه‌مند به برگزاری هفته فناوری نانو باید حداکثر تا دو هفته قبل از رویداد برنامه اجرایی خود را به اطلاع بنیاد آموزش فناوری نانو برسانند تا تمهیدات لازم برای حمایت‌ها و پوشش خبری رویداد فراهم شود.
تبصره1: سایر افراد علاقه‌مند می‌توانند با مطالعه شیوه‌نامه ثبت نهاد ترویجی به عضویت شبکه نهادهای ترویجی درآیند و از حمایت‌های موجود برخوردار شوند.

 
3-نحوه برگزاری
برنامه‌ریزی‌ نهادهای ترویجی باید به‌گونه‌ای باشد که رویدادهای ترویجی در یک هفته قابلیت اجرا را دارا باشد. محوریت عملکرد نهادها، ترویج دانشگاهی فناوری نانو است. هر نهاد ترویجی می‌تواند چندین ایده علمی و آموزشی را در بازه زمانی تعیین‌شده‌ برگزار نماید و پس از ارزیابی و به دست آوردن امتیاز لازم از جوایز نهاد برتر هفته نانو بهره‌مند شود.
طرح‌های موردنظر نهادهای ترویجی باید تاییدیه دبیرخانه نهادهای ترویجی را دارا باشد و پس از آن طرح‌ریزی و اجرایی گردد.
3-1- فعالیت‌های پیشنهادی در طول هفته نانو:
 • معرفی ستاد نانو و بنیاد آموزش فناوری نانو در قالب کلیپ
 • برگزاری رویداد آشنایی با مسابقه ملی، بنیاد آموزش و ستاد نانو
 • برگزاری رویدادهای آموزشی-ترویجی-کسب و کاری
 • برگزاری نشست تخصصی
 • برگزاری دوره‌های کارآفرینی و آشنایی با نانواستارت‌آپ
 • برگزاری رقابت میان دانشجویان و مسابقه دانشجویی
 • برگزاری غرفه‌های مختلف نانویی و نمایشگاه نانو در دانشگاه
 • نمایش محصولات فناوری نانو
 • نمایش کتب فناوری نانو
 • برگزاری بازدید و تور
 • برگزاری سمینار و بزگداشت مشاهیر فناوری نانو
4-فرصت ویژه ثبت‌نام مسابقه
هفته نانو یک هفته خاص از سال است که به منظور ترویج و آموزش متمرکز و همگانی فناوری نانو در دانشگاه‌ها برگزار می‌شود به همین دلیل بهترین فرصت برای نهادهای ترویجی از لحاظ ثبت‌نام مسابقه ملی می‌باشد. دبیرخانه مسابقه ملی این هفته را یک فرصت طلایی برای مروجان نانو در نظر گرفته و در این بازه ثبت‌نام مسابقه ملی فناوری نانو طبق روال معمول، با پنجاه درصد تخفیف برای نهادها ادامه داشته اما برنامه حمایتی-تشویقی در نظر گرفته شده برای نهادها به این صورت است که نهادهای ترویجی برابر با کل تعداد ثبت‌نام نهاد در این هفته، سهمیه ثبت‌نام رایگان از دبیرخانه مسابقه ملی، دریافت خواهند کرد. به‌عنوان‌مثال اگر نهادی 34 نفر در این هفته ثبت‌نام مسابقه داشته باشد، از دبیرخانه 34 سهمیه ثبت‌نام رایگان دریافت کرده و آمار ثبت نامی این نهاد در این هفته 68 نفر شده که در آمار کلی نهاد نیز لحاظ خواهد شد‌.
با توجه به این فرصت یکی از فعالیت‌های نهادهای ترویجی در طول این هفته میز ثبت‌نام مسابقه ملی می‌باشد.
همچنین با توجه به شعار مسابقه ملی، نهادهای ترویجی می‌توانند از طریق برگزاری رویدادهای آموزشی در این هفته مخاطبین خود را با مسابقه ملی نانو آشنا کنند.

 
5-نحوه ارسال گزارش
5-1-ارسال گزارش تصویری
نهادهای ترویجی باید در طول روزهای برگزاری هفته فناوری نانو، از برنامه‌های خود و استقبال مخاطبان از این برنامه‌ها مستند خبری به صورت عکس و فیلم آماده کرده و به همراه عنوان، نام نهاد، نام دانشگاه و یک پاراگراف توضیح روزانه به دبیرخانه نهادهای ترویجی ارسال کنند.
تصاویر ارسالی به عنوان کیفیت اجرایی رویداد ملاک دبیرخانه نهادهای ترویجی در داوری خواهد بود لذا شایسته است هر نهاد ترویجی بهترین عکس‌های خود را ارسال کند و این عکس‌ها تمامی برنامه‌های نهاد ترویجی را در طول هفته فناوری نانو پوشش دهند.
تصاویر منتخب در شبکه‌های اجتماعی، سایت و صفحه بنیاد در اینستاگرام (@nef.nano.ir) قرار می‌گیرد.
نهادهای ترویجی که آمادگی برگزاری رویدادهای نوآورانه را در این هفته داشته باشند می‌توانند با هماهنگی شبکه نهادهای ترویجی از حضور و پوشش خبری خبرگزاری‌های رسمی استان محل فعالیت خود در دانشگاه با هماهنگی‌های لازم بهره‌مند شوند.
5-2-ارسال گزارش کتبی
در پایان هفته نانو رابطین نهادهای ترویجی ملزم به ارسال گزارش کتبی در ارتباط با رویدادهایی که در این هفته برگزار شده هستند این گزارش بیشتر جنبه‌ی آماری داشته و در آن باید عنوان رویدادهای برگزار شده به همراه نحوه برگزاری، تعداد افراد شرکت‌کننده و آموزش‌دیده مشخص‌شده باشد.
برای داوری، این گزارش با پروپوزال ایده اولیه‌ی نهادها توسط دبیرخانه مطابقت داده می‌شود.
5-3-اقلام تبلیغاتی
به منظور دریافت اقلام تبلیغاتی هفته نانو از قبیل پوستر، بنر و کاتالوگ از یک هفته قبل با دبیرخانه نهادهای ترویجی هماهنگ نمایند.

 
6-ارزیابی نهادها
ملاک ارزیابی نهادهای برتر در هفته نانو از گزارش‌ها تصویری، کتبی، تعداد حدودی شرکت‌کنندگان، افراد آموزش‌دیده و ثبت‌نام مسابقه ملی به همراه تنوع و نوآوری نهادهای ترویجی در برگزاری رویدادها به مدت یک هفته می‌باشد.
جدول امتیازات موارد مورد ارزیابی به شرح زیر است:

6-تقدیر از نهاد برتر
با توجه به ارزیابی‌های صورت گرفته پس از هفته نانو از 10 نهاد برتر در جشنواره سالانه بنیاد آموزش فناوری نانو تقدیر به عمل می‌آید و به هر یک از 10 نهاد برتر لوح تقدیر و جایزه نقدی، طبق جدول زیر، تعلق خواهد گرفت.