آیین‌نامه ارزیابی شرکت‌کنندگان در دوازدهمین مسابقه ملی نانو

Last modified: March 27, 2018 (view archived versions)

آیین‌نامه ارزیابی شرکت‌کنندگان در دوازدهمین مسابقه ملی نانو

سند اجرایی
دوازدهمین مسابقه ملی فناوری نانو
بزرگترین رقابت علمی-دانشجویی
در حوزه فناوری نانو
1- مقدمه
ستاد ویژه توسعه فناوری نانو در راستای تحقق اهداف ترویجی و آموزشی تدوین‌شده در سند راهبردی فناوری نانو، اقدام به برگزاری مسابقه ملی فناوری نانو کرده است. این مسابقه بزرگترین رقابت علمی در حوزه فناوری نانو است که هر ساله توسط کارگروه ترویج و آموزش عمومی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو با حضور هزاران نفر از علاقه‌مندان به فناوری نانو برگزار می‌شود. مسابقه ملی فناوری نانو علاوه بر ایجاد رقابت میان شرکت‌کنندگان، زمینه را برای اخذ گواهی توانمندی تدریس و اخذ مجوز شرکت در نانواستارت‌آپ فراهم می‌کند.
۲- اهداف
هدف از برگزاری این مسابقه ایجاد فضای رقابتی سالم به منظور افزایش آشنایی محققان با فناوری نانو، گسترش آموزش فناوری نانو در دانشگاه‌ها و دیگر مراکز علمی آموزشی کشور، شناسایی برترین‌های این حوزه از فناوری، حمایت از آن‌ها و جهت‌دهی فعالیت‌های آموزشی و حمایت‌های تشویقی صورت‌گرفته از سوی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو است.
۳- ذی‌نفعان
ذی‌نفعان و حامیان مسابقه به شرح زیر است:
 • ستاد ویژه توسعه فناوری نانو
 • بنیاد نخبگان
 • شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی
 • وزارت علوم
 • وزارت بهداشت
 • دانشگاه آزاد اسلامی
 • دانشگاه پیام‌نور
 • مرکز راهبردی فناوری‌های همگرا

۴-زمان‌بندی

۵- مخاطبان
 • دانشجویان: کلیه دانشجویان علاقه‌مند به حوزه نانو در تمامی مقاطع و رشته‌های مرتبط دانشگاهی، امکان شرکت در این مسابقه را دارند.
 •  فارغ‌التحصیلان: فارغ‌التحصیلان دانشگاهی علاقه‌مند به شرکت در این مسابقه درصورتیکه حداکثر 2 سال از پایان آخرین مقطع تحصیلی‌ آن‌ها نگذشته باشد، امکان شرکت در مسابقه را دارند.
 • شایان ذکر است که ۱۰ رتبه برتر کشوری مسابقه ملی نانو در دوره‌های یازدهم، دهم و نهم امکان حضور در دوازدهمین دوره از مسابقه را نخواهند داشت.
 • دانش‌آموزان امکان شرکت در این مسابقه را ندارند.
 • داوطلبانی که مشمول شرایط فوق‌الذکر نیستند: این افراد در صورت تمایل به اخذ گواهی توانمندی تدریس یا اخذ مجوز حضور در نانواستارت‌آپ می‌توانند در مسابقه ملی شرکت و حدنصاب موردنیاز را کسب کنند.

تبصره1: فارغ التحصیلانی که بیش از 3 سال از دوره فراغت ایشان می‌گذرد می‌توانند در مسابقه ملی فناوری نانو شرکت کرده و در ارزیابی پایانی بین هم رده‌های خود ارزیابی شوند. جایزه این افراد صرفا شامل جایزه نقدی بنیاد آموزش فناوری نانو و مدال طلا می‌باشد و به مرحله سوم و جایزه بنیاد ملی نخبگان راه پیدا نخواهند کرد.

صحت اطلاعات مندرج در هنگام ثبت‌نام دوازدهمین مسابقه ملی فناوری نانو بر عهده داوطلب یا نهاد ترویجی ثبت‌نام‌کننده است. مدارک و مستندات نفرات برتر مسابقه ملی، قبل از اعطای جوایز کنترل خواهد شد. در صورت عدم تطابق با شرایط فوق، از احراز برگزیدگی داوطلب ممانعت بعمل خواهد آمد و رتبه بعدی جایگزین وی خواهد شد.
 
۶- سرفصل و منابع پیشنهادی
سرفصل‌های علمی دوازدهمین مسابقه ملی نانو به شرح زیر است:
 • مفاهیم پایه
 • نانوساختارها
 • روش‌های ساخت و سنتز نانوساختارها
 • روش‌ها و تجهیزات شناسایی و آنالیز
 • کاربردهای فناوری نانو در حوزه آب، محیط زیست و حوزه دیگر
 • تجاری‌سازی فناوری نانو و محصولات ساخت ایران
سایت آموزش فناوری نانو (nanoeducation.ir) منبع این مسابقه از طرف ستاد ویژه توسعه فناوری نانو برای دوازدهمین مسابقه ملی فناوری نانو است. مقالات آموزشی و مطالب علمی سایت آموزش فناوری نانو تمامی سرفصل‌های علمی دوازدهمین مسابقه ملی نانو را پوشش می‌دهند. داوطلبان با مطالعه مقالات سایت آموزش فناوری نانو قادر به پاسخگویی بخش عمده سوالات آزمون خواهند بود. علاوه بر این، سایت آموزش متعاقبا منابع علمی تکمیلی (از قبیل کتب و مقالات علمی) را برای پاسخ به سایر سوالات، در اختیار مخاطبان قرار خواهد داد. گفتنی است ممکن است یک حوزه دیگر به بخش کاربرد نانو اضافه گردد.

۷- برگزاری آزمون
دوازدهمین مسابقه ملی فناوری نانو در سه مرحله برگزار خواهد شد. مرحله اول آن به صورت غیرحضوری برگزار خواهد شد. ۳۰۰ نفر از شرکت‌کنندگان در این مرحله به عنوان برگزیدگان مرحله اول انتخاب خواهند شد. در مرحله دوم که به صورت حضوری و در قالب سوالات چهارگزینه‌ای برگزار خواهد شد، این برگزیدگان در حوزه‌های آزمون منتخب حضور پیدا کرده و در مدت زمان تعیین‌شده به سوالات دفترچه پاسخ می‌دهند. سپس 30 نفر برتر مرحله دوم به تفکیک مقطع ( 15 نفر برتر مقطع کارشناسی، 15 نفر برتر مقاطع تحصیلات تکمیلی) جهت رقابت عملی به مرحله سوم راه یافته و در این مرحله با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت.

۷-۱- مراحل برگزاری
به منظور شرکت داوطلبان در مرحله اول مسابقه که به صورت غیرحضوری برگزار می‌شود، در روزهای 1، 2 و 3 تیرماه ۱۴۰۲ وارد سایت آموزش فناوری نانو (نسخه جدید) شوند و به سوالات مربوطه پاسخ دهند. بودجه بندی سوالات ۳ آزمون مرحله اول به شرح ذیل است:
 • آزمون ۱: مفاهیم پایه و نانوساختارها
 • آزمون ۲: روش‌های ساخت و سنتز نانوساختارها و روش‌ها و تجهیزات شناسایی و آنالیز
 • آزمون ۳: کاربردهای فناوری نانو، تجاری‌سازی فناوری نانو و محصولات ساخت ایران
با برگزاری این ۳ آزمون، بر اساس جمع نمرات کسب شده ۳۰۰ نفر برگزیده اول اعلام شده و واجد شرکت در مرحله دوم مسابقه ملی فناوری نانو می‌شوند. مرحله دوم این مرحله به صورت تستی چهارگزینه‌ای و در حوزه‌های منتخب سراسر کشور برگزار می‌شود.
لازم به ذکر است کلیه شرکت کنندگان در این مرحله و شانس حضور در نانو استارت آپ را داشته و بخش نمره علمی افراد جهت ورود به نانو استارت آین مرحله از مسابقه در نظر گرفته شده است.

۷-۲- برگزاری در حوزه‌های آزمون
۳۰۰ فرد برگزیده مرحله اول، می‌توانند در حوزه­های آزمون که توسط دبیرخانه انتخاب شده است، در آزمون مرحله دوم شرکت کنند. حوزه‌های آزمون با توجه به تمرکز داوطلبین در مراکز استان­هاخواهد بود.
درهر حوزه ۲ نفر از طرف دبیرخانه حضور دارند: مسئول حوزه و ناظر حوزه. مسئول حوزه محل برگزاری را برای آزمون فراهم می‌کند و ناظر مسئولیت نظارت بر صحت برگزاری آزمون را عهده‌دار است. سوالات و پاسخبرگ‌ها به صورت پلمپ برای ناظر حوزه ارسال می‌گردد و در روز آزمون در مقابل مسئول حوزه فک پلمپ می‌شود.
لازم به ذکر است درصورت عدم امکان برگزاری حضوری این آزمون، دبیرخانه نسبت به نحوه برگزاری این آزمون تصمیم خواهد گرفت و شرکت‌کنندگان ملزم به پیروی از شرایط اعلام شده توسط دبیرخانه می‌باشند. شرایط برگزاری و یا عدم برگزاری مسابقه، تابع تصمیم دبیرخانه و ستادنانو است.

۷-3- اعلام نتایج آزمون تئوری
پس از برگزاری آزمون، ناظر حوزه پاسخبرگ‌ها را برای دبیرخانه ارسال می‌کند و پس از تجمیع پاسخبرگ‌ها، پاسخنامه تشریحی آزمون در اختیار شرکت‌کنندگان قرار می‌گیرد. پس از پایان مهلت اعتراض به پاسخنامه تشریحی، نتایج اولیه اعلام می‌گردد و مهلتی به منظور اعتراض به نتایج اولیه در نظر گرفته می‌شود. با پایان مهلت اعتراض، ۱5 نفر برتر تحصیلات تکمیلی ، ۱5 نفر برتر کارشناسی مشخص خواهند شد و این 30 نفر برای رقابت عملی به مرحله پایانی راه پیدا خواهند کرد. لازم به ذکر است از 100 نفر برتر این مرحله به آزمون مصاحبه جهت ورود به شبکه مدرسان فناوری نانو دعوت خواهند شد.
۷-4- مرحله سوم، رقابت عملی
پس از اعلام نتایج 30 نفر برتر مرحله دوم به مرحله عملی مسابقه راه یافته و در یک کمپ حضوری و پس از آموزش با تشریح دقیق مسابقه، افراد به صورت جداگانه در مقطع تحصیلی خود با یکدیگر به رقابت پرداخته و در نهایت افراد برتر نهایی مشخص شد.لازم به ذکر است امتیازات لازم جهت تعیین افراد برتر در این مرحله وابسته به مرحله قبل نمی‌باشد و امتیاز مرحله سوم، امتیاز نهایی افراد را مشخص خواهد کرد.

۸- اختتامیه دوازدهمین مسابقه ملی فناوری نانو
اختتامیه دوازدهمین مسابقه ملی فناوری نانو در پاییز ۱۴۰۲ برگزار و نتایج نهایی شرکت‌کنندگان در اختتامیه اعلام خواهد شد.

9- فعالیت­های نهادهای ترویجی فناوری نانو
با توجه به میان­رشته­ای بودن فناوری نانو و حضور شرکت­کنندگان بسیار از رشته­های با ارتباط کمتر فناوری نانو و عدم وجود یک رشته خاص در زمینه فناوری نانو در مقطع کارشناسی همچنین جهت آشنایی شرکت­کنندگان با فناوری نانو و آغاز روند آمادگی جهت حضور در این رقابت علمی بزرگ در سطح کشور با هدف ایجاد عدالت آموزشی برای شرکت کنندگان، دبیرخانه در نظر دارد تا با یاری و حمایت از نهادهای ترویجی فناوری نانو در سطح کلیه دانشگاه‌های کشور یک سری دوره‌های آموزشی منابع مسابقه ملی نانو در گروه‌های50 الی 100 نفره با تدریس اعضای شبکه مدرسان فناوری نانو و افراد رتبه برتر دوره‌های قبل جهت انتقال تجربه، برگزار نماید.
10- جوایز
جوایز دوازدهمین مسابقه ملی فناوری نانو به شرح زیر است:
10-۱-جوایز نفرات برگزیده
جوایز دوازدهمین دوره مسابقه ملی فناوری نانو به تفکیک مقطع در دو دسته مقطع تحصیلات تکمیلی و مقطع کارشناسی به داوطلبان اعطا خواهد شد.
 • نفرات برترمقطع تحصیلات تکمیلی: به 15 نفر برتر کل در مسابقه، جوایزی به شرح زیر تعلق می‌گیرد.
رتبه مدال جایزه نقدی امتیاز بنیاد ملی نخبگان گرنت پژوهشی شبکه آزمایشگاهی گرنت آموزشی سایت آموزش فناوری نانو
اول طلا ۷۵ میلیون ریال دارد میلیون ریال ۱۰ میلیون ریال
دوم طلا ۵۰ میلیون ریال دارد 5۰ میلیون ریال ۱۰ میلیون ریال
سوم طلا ۴۰ میلیون ریال دارد 5۰ میلیون ریال ۱۰ میلیون ریال
چهارم طلا ۳۰ میلیون ریال دارد 5۰ میلیون ریال ۱۰ میلیون ریال
پنجم طلا ۳۰ میلیون ریال دارد 5۰ میلیون ریال ۱۰ میلیون ریال
ششم نقره ۲۰ میلیون ریال دارد 3۰ میلیون ریال ۵ میلیون ریال
هفتم نقره ۲۰ میلیون ریال دارد 3۰ میلیون ریال ۵ میلیون ریال
هشتم نقره ۲۰ میلیون ریال دارد 3۰ میلیون ریال ۵ میلیون ریال
نهم نقره ۲۰ میلیون ریال - 3۰ میلیون ریال ۵ میلیون ریال
دهم نقره ۲۰ میلیون ریال - 3۰ میلیون ریال ۵ میلیون ریال
یازدهم برنز ۱۵ میلیون ریال - 2۰ میلیون ریال ۳ میلیون ریال
دوازدهم برنز ۱۵ میلیون ریال - 2۰ میلیون ریال ۳ میلیون ریال
سیزدهم برنز ۱۵ میلیون ریال - 2۰ میلیون ریال ۳ میلیون ریال
چهاردهم برنز ۱۵ میلیون ریال - 2۰ میلیون ریال ۳ میلیون ریال
پانزدهم برنز ۱۵ میلیون ریال - 2۰ میلیون ریال ۳ میلیون ریال
 • نفرات برتر مقطع کارشناسی: به 15 نفر برتر مقطع کارشناسی در مسابقه، جوایزی به شرح زیر تعلق می‌گیرد.
رتبه مدال امتیاز بنیاد ملی نخبگان جایزه نقدی گرنت آموزشی
اول طلا دارد ۵۰ میلیون ریال ۱۰ میلیون ریال
دوم طلا دارد ۴۰ میلیون ریال 10 میلیون ریال
سوم طلا دارد ۳۰ میلیون ریال ۱۰ میلیون ریال
چهارم طلا دارد ۲۰ میلیون ریال ۵ میلیون ریال
پنجم طلا دارد ۲۰ میلیون ریال ۵ میلیون ریال
ششم نقره دارد ۱۵ میلیون ریال ۵ میلیون ریال
هفتم نقره دارد ۱۵ میلیون ریال ۴ میلیون ریال
هشتم نقره - ۱۵ میلیون ریال ۴ میلیون ریال
نهم نقره - ۱۵ میلیون ریال ۴ میلیون ریال
دهم نقره - ۱۵ میلیون ریال ۳ میلیون ریال
یازدهم برنز - ۱۰ میلیون ریال ۳ میلیون ریال
دوازدهم برنز - ۱۰ میلیون ریال ۳ میلیون ریال
سیزدهم برنز - ۱۰ میلیون ریال ۳ میلیون ریال
چهاردهم برنز - ۱۰ میلیون ریال ۳ میلیون ریال
پانزدهم برنز - ۱۰ میلیون ریال ۳ میلیون ریال
 • داوطلبان دانشجوی پزشکی عمومی تا ترم 8 ام تحصیلی یا گذراندن 140 واحد درسی، در مقطع کارشناسی ارزیابی و رتبه‌بندی میشوند.
 • مقاطع پایین‌تر از کارشناسی نیز (اعم از کاردانی، دیپلم ) در دسته‌بندی کارشناسی قرار می‌گیرند. 
10-2- جوایز ویژه نهادهای برتر
جوایز ویژه نهادهای ترویجی فعال در دوازدهمین مسابقه ملی فناوری نانو به شرح زیر است. آیین‌نامه ارزیابی نهادهای ترویجی در پیوست قابل مشاهده است.
به 10 نهاد ترویجی برتر در سطح کشور جوایزی به شرح زیر تعلق خواهد گرفت.
 
رتبه نوع نهاد تندیس جایزه نقدی گرنت پژوهشی
اول ترویجی طلایی ۶۰ میلیون ریال 5۰ میلیون ریال
دوم ترویجی نقره‌ای ۵۰ میلیون ریال 3۰ میلیون ریال
سوم ترویجی نقره‌ای ۴۰ میلیون ریال ۲۰ میلیون ریال
چهارم ترویجی برنزی ۳۰ میلیون ریال 2۰ میلیون ریال
پنجم ترویجی برنزی ۲۰ میلیون ریال 2۰ میلیون ریال
ششم تا دهم ترویجی تقدیرنامه ۱۵ میلیون ریال 10 میلیون ریال

11- ثبت‌نام در مسابقه
ثبت‌نام در مسابقه به دو صورت امکان‌پذیر است.
 • ثبت‌نام انفرادی: پس از عضویت در سایت آموزش نانو (nanoeducation.ir) می‌توان ثبت‌نام مسابقه را انجام داد. بدین منظور داوطلبان باید پس از ورود به صفحه کاربری خود در سایت آموزش نانو، در منوی کاربری مسابقه ملی، ثبت‌نام در دهمین مسابقه ملی فناوری نانو را انجام دهند. تأییدیه ثبت‌نام در مسابقه، پس از ثبت‌نام و پرداخت هزینه، به ایمیل داوطلبان ارسال و در صفحه شخصی آن‌ها در سایت نانو درج می‌شود. هزینه ثبت‌نام به‌صورت انفرادی ۱۰۰هزارتومان خواهد بود که به‌صورت الکترونیکی قابل‌پرداخت است.
 • ثبت‌نام از طریق نهادهای ترویجی: نهادهای ترویجی معتبر قادر هستند علاقه‌مندان را با تخفیف ویژه در دوازدهمین مسابقه ملی فناوری نانو ثبت‌نام کنند. داوطلبانی که به عضویت سایت آموزش فناوری نانو در آمده‌اند، با ارائه نام و نام خانوادگی و کد ملی خود به مسئول یکی از نهادهای ترویجی ثبت‌شده در ستاد نانو، می‌توانند ثبت‌نام مسابقه را با تخفیف انجام دهند. تأییدیه ثبت‌نام در مسابقه، پس از ثبت‌نام داوطلب از طریق لینک اختصاصی درگاه پرداخت نهاد ترویجی و پرداخت هزینه ثبت‌نام توسط نهاد ترویجی، به شماره تماس داوطلب پیامک ارسال خواهد شد و ثبت نام داوطلب در سایت آموزش فناوری نانو بخش رویدادهای من قابل مشاهده خواهد بود.(البته گفتنی است که فرایند تکمیل ثبت نام در سایت آموزش فناوری نانو از طریق اپراتورهای سایت صورت می‌پذیرد و این فرایند 1الی2 هفته زمانبر است). هزینه ثبت‌نام از طریق نهادهای ترویجی با 40درصد تخفیف، ۶۰۰ هزار ریال است.
*لازم به ذکر است مبلغ تشویقی اختصاص یافته به نهاد به شرح زیر است.در صورتی که هر نهاد ترویجی به تعداد ثبت‌نامی جدول زیر دست‌یابد، پله‌های تشویقی فعال خواهند شد. به عنوان مثال در صورتی که نهادی ۸۳ نفر را ثبت‌نام کند، سه مرحله تشویقی ۲۰۰ ، ۴۰۰ و ۶۰۰ هزارتومانی به وی اختصاص داده می‌شود که مجموع این مبلغ ۱میلیون و ۲۰۰ هزارتومان است.

 
تعداد ثبت‌نامی مبلغ تشویقی
۲۵ ۲۰۰ هزارتومان
۵۰ ۴۰۰ هزارتومان
۷۵ ۶۰۰ هزارتومان
۱۰۰ ۱ میلیون ریال
بیش‌از۱۰۰ نفر ۲۵ هزارتومان به ازای هر نفر


 
۱۱- ارتباط با دبیرخانه مسابقه
راه‌های ارتباطی با دبیرخانه به شرح زیر است:
 • ارتباط از طریق تلفن: 66510132-021
 • ارتباط از طریق موبایل: 09025555462
 • ارتباط از طریق ایمیل: Competition@nano.ir
 • ارتباط از طریق پیام‌رسان برای اشخاص حقیقی: 09025555462
 • ارتباط از طریق پیام‌رسان برای نهادهای ترویجی: 09025555472