سایت آموزش فناوری نانو

Last modified: March 27, 2018 (view archived versions)

سایت آموزش فناوری نانو
سایت آموزش فناوری نانو بزرگترین بستر آموزش فناوری نانو است که از سال ۹۰ با هدف ترویج و آموزش علوم و فناوری نانو در سطح گسترده راه‌اندازی شد. هم‌اکنون سایت آموزش فناوری نانو در حدود ۲۴/۵ میلیون بازدید و ۴۰ هزار کاربر رسمی دارد. در ادامه به بخش‌های مختلف این سایت می‌پردازیم:

مقالات آموزشی
مقالات آموزشی به عنوان اصلی‌ترین بخش سایت توسط محققان و اعضای هییت‌علمی (۷۰ نویسنده) نگارش شده است که به صورت ترکیب محتوای متنی و چند رسانه ای در سایت ارایه شده است. مجموعا بیش از ۶۰۰ مقاله آموزشی در سایت قرار دارد که این مقالات در ۱۲ سرفصل ارائه می‌شود. این سرفصل‌ها عبارت است از:
 • آشنایی با فناوری نانو
 • کاربردهای صنعتی فناوری نانو
 • کاربردهای فناوری نانو در پزشکی و سلامت
 • روش‌های ساخت و مدل‌سازی
 • روش‌های آنالیز میکروسکوپی
 • روش‌های آنالیز غیرمیکروسکوپی
 • نانوساختارها
 • الهام از خلقت
 • مبانی علمی
 • مالکیت فکری
 • ایمنی و استاندارد
 • کارآفرینی
علاوه براین، مقالات در ۵ سطح آموزشی مختلف به مخاطبان ارائه می‌شود که شامل سطوح عمومی، مقدماتی، پیشرفته ۱، پیشرفته ۲ و تخصصی است.

دانلود
این بخش شامل کتب و متون، بانک سوالات، نرم‌افزارهای آموزشی، ارائه‌ها، ویدئو و تصاویر، و فایل‌های مرتبط است که هر کدام از این موارد خود به زیر مجموعه‌های مختلف تقسیم می‌شوند و کاربران می‌توانند با توجه به نیازهای آموزشی خود، از امکانات مختلف بخش دانلود استفاده کنند. از مهمترین فایل‌های موجود در این بخش می‌توان به نرم‌افزار اندروید سایت آموزش "نانوهمراه"، نرم‌افزار اندروید "نانوکاوش"، نرم‌افزار اندروید کتاب صوتی الهام از خلقت با عنوان "نانوصدا"، کتب الکترونیکی مجموعه مقالات سایت آموزش، فایل ارائه مدرسان، و مجموعه نرم‌افزارهای آموزشی اشاره کرد. کاربران می‌توانند از این بخش به بانک سوالات کنکور دکتری و ارشد نانو، مسابقه ملی، المپیاد دانش‌آموزی و آزمون توانمندی تدریس، مجموعه گزارش‌ها، نرم‌افزارهای آموزشی میلیاردیم و نانوکاوش، و فیلم دوره‌های آموزشی نانوهاب دسترسی پیدا کنند.

آزمون آزمایشی
سایت آموزش به‌عنوان منبع مسابقه ملی (دوره نهم) به مخاطبان معرفی گردید. در همین راستا، آزمون‌های آزمایشی مرحله‌ای و جامع به‌صورت چهارگزینه‌ای، هماهنگ و برخط جهت آمادگی مسابقه ملی فناوری نانو در سایت آموزش برگزار می‌شود. این آزمون‌ها بر اساس برنامه‌ریزی و بودجه‌بندی محتوای در نظر گرفته شده و با اعلام قبلی و هماهنگی با مسابقه ملی فناوری نانو برگزار می‌شوند.

آزمون ترازیابی
در راستای آمادگی هرچه بیشتر شرکت‌کنندگان مسابقه ملی و المپیاد دانش‌آموزی فناوری نانو، محیطی شبیه‌سازی شده و یکسان شده با مسابقه و المپیاد تحت عنوان آزمون‌های ترازیابی ایجاد شده است. با توجه به وجود سوابق شرکت‌کنندگان آزمون‌های ادوار گذشته و امکان ارزیابی کاربران سایت آموزش در میان شرکت‌کنندگان واقعی مسابقه و المپیاد، می‌توان از بانک نتایج مسابقه و المپیاد در راستای ترازیابی شرکت‌کنندگان استفاده نمود. با شرکت در این آزمون‌ها، مخاطب سطح آگاهی خود را در مقایسه با شرکت‌کنندگان واقعی مسابقه و المپیاد مورد نظر محک زده و از رتبه و تراز اکتسابی خود در میان شرکت‌کنندگان واقعی مسابقه و المپیاد مورد نظر مطلع می‌شود. این آزمون‌ها با اعلام قبلی بر روی سایت آموزش برگزار می‌شوند.

ایمنی در نانو
تصاویر۳۶۰ درجه از آزمایشگاه و کارگاه‌های صنعتی با موضوع ایمنی در فناوری نانو، نمایی از یک آزمایشگاه یا کارگاه نانو است که با عکاسی پانوراما از محیط واقعی تهیه شده است و برای علاقه‌مندان امکان آشنایی و مشاهده برخی تجهیزات و مواد مورد استفاده در این فناوری و کاربرد آن را مقدور می‌سازد. علاوه بر آن، در این فضا، برای پژوهشگران و افرادی که کار آزمایشگاهی با موضوع فناوری نانو انجام می‌دهند؛ و همچنین صنعتگران این حوزه، موارد مواجهه با مواد در محیط آزمایشگاه یا کارگاه معرفی شده و برخی نکات ایمنی به این دسته از مخاطبان آموزش داده می‌شود. در این فضا نقاط قابل کلیکی وجود دارد که مربوط به موارد مختلف عملی شامل دستگاه‌ها، افراد و مواد هستند که با کلیک بر روی آنها توضیحات یا سوالی نمایش داده می‌شود و کاربر با مطالعه و پاسخ صحیح به سوالات امتیاز کسب می‌کند.